Na co zwracamy uwagę, kupując mieszkanie?

Opublikowano: 23 stycznia 2020
Jak kupić nowe mieszkanie w Gliwicach na osiedlu Glivia

Jak wybrać mieszkanie idealne? Czy w ogóle takie istnieje? Jak wiadomo osoby, które są zainteresowane kupnem mieszkania, to bardzo różnorodna grupa. Kierunek ich poszukiwań determinują dotychczasowe doświadczenia takie, jak styl życia, poczucie estetyki czy stan posiadania. Ile osób, tyle gustów, dlatego też stworzenie zupełnie jednoznacznego i reprezentatywnego dla wszystkich rankingu czynników zachęcających do zakupu danej nieruchomości jest niezwykle trudne. Kierując się doświadczeniem w kontakcie z klientami, wsłuchując się w ich potrzeby, a finalnie obserwując proces adaptacji do życia w nowym miejscu, wyłania się obraz kilku głównych czynników, które wpływają na decyzje potencjalnych nabywców:

 

1) LOKALIZACJA

To pierwszy i zdecydowanie dla wielu – najważniejszy czynnik, który wpływa na atrakcyjność danej oferty. Modne jest zamieszkanie blisko centrum, a jednocześnie w miejscu, gdzie możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Połączenie tych dwóch czynników często skłania kupujących do poszukiwań lokalizacji, gdzie życie blisko natury i wygodny dojazd do pracy czy szkoły nie wykluczają się. Centrum miasta to naturalny punkt odniesienia dla lokalizacji każdej nieruchomości. Niemal każdy deweloper podaje szacunkowy czas dojazdu do centrum z prostego powodu – to tam wielu mieszkańców osiedla pracuje, spędza wolny czas w popularnych restauracjach i klubach, to w centrum miasta skupia się kultura i sztuka. Jednocześnie jednak, po powrocie do mieszkania każdy z nas chce odpocząć w ciszy i spokoju.

 

2) SĄSIEDZTWO I OTOCZENIE

Do wielu rzeczy można się przyzwyczaić, ale lokalizacja mieszkania przy głównym szlaku komunikacyjnym i wynikający z tego hałas, mogą trwale zburzyć satysfakcję z posiadanego mieszkania. Niemniej jednak osoby mieszkające w dużych miastach są mniej wyczulone na hałas.

W poszukiwaniach odpowiedniego mieszkania, dużą rolę odgrywają także wyjątkowe walory otoczenia, które mogą odróżnić inwestycję od pozostałych propozycji na rynku i nadać jej wyjątkowego charakteru. Bliskość parków, ścieżek rowerowych, wody i innych punktów rekreacji, a także wewnątrz-osiedlowa infrastruktura i oferta, mogą znacząco podwyższyć atrakcyjność osiedla na tle konkurencji i pomóc Klientom w decyzji kupna mieszkania. Dla dewelopera to nie tylko szansa, ale też wyzwanie, by architektura i założenia danego miejsca, korespondowały z charakterem danego miejsca.

 

3) PRZYSZŁOŚĆ…

Można oczywiście zbudować piękne osiedle, obfitujące w zieleń i świetną architekturę służącą mieszkańcom, ale warto przed zakupem lokalu sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że w niedalekiej perspektywie, w sąsiedztwie zielonej enklawy powstaje np. ogromne centrum handlowe, które zaburzy spokój mieszkańców. Z drugiej strony, wiedza o przyszłych inwestycjach może przekonać część konsumentów do kupna mieszkania w danej lokalizacji – np. rozbudowa drogi dojazdowej czy plany rozbudowy węzła komunikacyjnego. Stąd znajomość miejscowych planów zagospodarowania i wiedza o potencjale lokalizacji jest niezwykle istotna.

 

4) PIĘTRO

Na rynku mieszkaniowym mówi się że im wyżej tym lepiej. Choć dla większości ludzi cena odgrywa kluczową rolę przy zakupie nieruchomości, niekoniecznie jest najważniejszym czynnikiem. Nie sama lokalizacja, konkretna ulica i znajdujący się przy niej budynek, ale również umiejscowienie mieszkania w tym budynku wpływa na jego cenę. Warto jednak pamiętać, że im wyżej, im lepszy widok, tym drożej. Czy warto dopłacać za takie udogodnienie? To już zależy od subiektywnej oceny nabywcy, nie mniej jednak, kupując mieszkanie należy chociaż w małym stopniu brać pod uwagę, że kiedyś będziemy chcieli mieszkanie sprzedać lub wynająć, a wówczas właśnie lokal z „dobrym” umiejscowieniem w budynku będzie miał przewagę nad inną oferta lokalu w tym samym budynku o „gorszym” umiejscowieniu.

 

5) BALKON

Mieszkania z balkonem, tarasem lub loggią są bardzo poszukiwane przy zakupie, a ich brak powoduje, że wielu potencjalnych nabywców traci zainteresowanie ofertą. Nie bez znaczenia jest także położenie mieszkania względem stron świata, które w sposób naturalny wpływa na temperaturę panującą we wnętrzach, a to z kolei często ma wpływ na nastrój i poziom energii lokatorów. Warto zatem, przed podjęciem decyzji, zastanowić się, czy interesuje nas mieszkanie bardziej czy mniej doświetlone. Czy na przykład ułożenie kuchni, w której zazwyczaj jest najcieplej, powinno być skierowane na wschód czy wręcz odwrotnie. Wielu klientów odwiedza daną inwestycję o różnych porach dnia, żeby mieć pełny obraz tego, jak dana inwestycja współgra z naturalnym światłem.

 

6) MIEJSCA POSTOJOWE

Wśród czynników wpływających na atrakcyjność mieszkania są miejsca postojowe w najbliższym sąsiedztwie budynku. Z jednej strony stajemy się coraz bardziej wygodni, z drugiej coraz bardziej chodzi tu o czysty pragmatyzm. Miejsce w garażu lub na parkingu staje się towarem deficytowym i może się to wydawać nieprawdopodobne, ale często mieszkania sprzedawane są bez miejsc postojowych. W przypadku, gdy kupujący ma do wyboru mieszkanie w podobnej cenie, jeśli tylko w jednym z nich będzie dostępne do zakupu miejsce parkingowe, to z dużym prawdopodobieństwem wybór padnie na to drugie.

 

Podsumowując:

Istnieją różne modele działania, różne filozofie. Niektórzy deweloperzy budują masowo, inni realizują jedną lub dwie inwestycje jednocześnie, stawiając na najwyższą jakość wykonania. Pamiętajmy, że kupując mieszkanie inwestujemy w nie nie tylko pieniądze, ale naszą energię i serce, dlatego będąc klientem zadajmy sobie pytanie: czy czujemy, że rzeczywiście chcemy zamieszkać w danej lokalizacji? Czy z czystym sumieniem i z pełnym przekonaniem polecilibyśmy taką inwestycję najbliższej rodzinie lub bliskim znajomym? Warto zastanowić się nad tymi aspektami, dać sobie trochę czasu na rzecz przyszłego komfortu i spokoju ducha.